YAĞLI TOHUM BİTKİLERİ (ASPİR) YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ

Şiran’da sözleşmeli üretim modeliyle ASPİR yetiştiriliyor. Belediye Başkanı Mutlu Özel’in öncülüğü ve özverili çalışmasıyla Şiran’ın yeni bir tarımsal ürünü, yeni bir gelir kaynağı daha oldu.

2020 yılı Mart ayında başlayan çalışmalar, Nisan’da ekim çalışmalarıyla devam ederken Haziran ayında Tarım Bakanlığınca ASPİR’in Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenecek ürünlere dahil edilmesiyle ivme kazandı.

Şiran Belediye Başkanlığına ait Şiran Bel 1877 Tarım Ticaret Limited Şirketi tarafından yürütülen proje 2020 yılı Eylül ayında meyvesini verdi ve ilk hasat yapıldı.

Yalancı safran da denilen ASPİR, Şiran’da 20 yıl aradan sonra 7 bin dönümlük alanda yeniden toprakla buluştu; ilçeye bağlı 10 köyde çiftçinin yüzünü güldürdü. Kırsalda yaşayan insanların gelir seviyesini yükseltmek ve boş olan tarım arazilerini üretime kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmada çiftçilere traktör desteği sağlayan Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel, tarım sektöründen gelen bir Belediye Başkanı olduğunu ve Şiran’a tarım üzerine bir hasreti olduğunu söyledi.

“GELECEKTE EN BÜYÜK SILAH GIDA OLACAK”

Belediye Başkanı Mutlu Özel, “Şiran Belediyesi olarak bölgemizde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğini geliştirmek ve buna öncülük etmek istiyoruz. Bölgenin en büyük firmalarından birisi olan Ordu’daki firmayla görüşmemiz oldu. Ön görüşmede önümüze aspir bitkisi çıktı. Burada daha önce denemelerde başarılı olmuş ve bölgemize uygun yağlı bir bitki olması nedeniyle bunu tercih ettik. Çiftçilerimizle bir araya geldik. Tarım teşkilatımız ve üniversitemizle konsorsiyum kurarak konuyu araştırmaya başladık. İş şekillendikten sonra 64 çiftçiyle Ekim ayında bu işe başladık. Tarlalarımızın tamamını sürdük. Şu an itibariyle 75 çiftçimiz ve 7 bin dönüm bugüne kadar ekilmemiş arazimiz var. Bunların hepsini değerlendiriyoruz” dedi.

Dünyadaki değişime değinen Özel ayrıca, “Tarım Bakanlığımızın ekilmeyen arazilerin ekilmesiyle ilgili talimatı var. Buna kulak verdik. Ekim ayından beri uğraşıyoruz. Bölgemizde alternatif ürünler üretme peşindeyiz. Çiftimizin cebinin para görmesini istiyoruz. Sadece arpa, buğday ve mısırla olmuyor. Alternatif bir ürün arıyorduk. Aspir bölgemize uygun.” diye konuştu.