ÖDÜLLÜ GERİ DÖNÜŞÜM PROJESİ: ATMATIKLA

Akşehir Belediyesi; yeni nesil, modern ve sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ödüllü geri dönüşüm projesi olan ‘atmatıkla’ uygulamasını hayata geçirdi.

Proje kapsamında; evlerindeki bitkisel atık yağ, karton ve kağıt, cam, plastik, pil, ilaç, metal, ahşap, tekstil, otomobil lastiği, ilaç atıkları gibi geri dönüşüm yapılabilen atıkları olan vatandaşlar, akıllı telefonlarına, tablet ve bilgisayarlarına indirecekleri program ile bu atıkları Akşehir Belediyesi’ne teslim edip kazandıkları puanlarla bisiklet, tablet, futbol ve basketbol topu kazanabilecekken, belediye sosyal tesislerinden indirimli yararlanmak gibi bir çok promosyona sahip olabiliyorlar.

Projenin tanıtımında bir konuşma yapan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, çevre temizliğinin önemine dikkat çekerek özellikle bu yüzyılda gelişigüzel bir şekilde kirletilen çevrenin tekrar eski haline dönebilmesi için çok büyük bedeller ödendiğini söyledi. Başkan Akkaya “Çevre; geçmişimizden, ecdadımızdan bize miras değil, geleceğimize bozulmadan aktarmamız gereken bir emanettir. Bu bağlamda ülkemizde de çok büyük çevre projeleri uygulanıyor. Özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bu noktada ciddi çalışmalar sergiliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın uhdesindeki Sıfır Atık Projesi’de bunlardan biri” dedi.

Biriktirdikleri atıklarla futbol topu aldılar

Proje kapsamında uygulamayı telefonuna indirip, geri dönüşebilen atıkları belediye görevlilerine teslim ederek puanları toplayan ilk katılımcı Ortaokul 7. Sınıf öğrencisi Veli Kaçar oldu. Veli, biriktirdiği puanlarla futbol topu almaya hak kazandı. Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya küçük öğrenci ve ailesini belediyeye davet ederek ödülü olan futbol topunu kendi eliyle takdim etti.

Daha önce biriktirdiği puanlarla ekmek almaya hak kazanmış olan Tarık Buğra İlkokulu 2. Sınıf öğrencisi Ali Eren Aslan da geri dönüşebilen atıkları belediye görevlilerine teslim ederek bu kez de topladığı puanlarla 2 adet futbol topu kazandı.

Başkan Akkaya, hazırladıkları bir mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilen projenin detaylarını şöyle anlattı: “Hemşerilerimiz uygulamamızı akıllı telefonlarına indiriyorlar ve o telefon üzerinden atıklar biriktiğinde bize bildirim gönderiyorlar. Her mahalle ve sokağın önceden belirlenmiş günleri var, o belirlenen günlerde ekiplerimiz giderek bildirim yapan hemşerimizin atıklarını evinden teslim alıyor. Atıklarını teslim eden hemşerimiz atıkların ağırlıklarına ve malzeme cinsine göre puanlarını kazanıyor. Puanlarına göre futbol topu, saç kurutma makinesi, ütü, tablet, çocuk scooteri, bisiklet, belediyemizin sosyal tesislerinden indirimli yararlanma ayrıca belediyemizin halk ekmek fabrikasından ücretsiz ekmek alabilme gibi ödüller kazanıyor.”