BELEDİYE

ANA KATEGORİ

PROJE KATEGORİ

GES PROJESİ

Belediye bu proje ile elektrik giderinde yüzde 30 tasarruf sağlayacak.
Kastamonu Belediyesi proje ekipleri tarafından Belediye Başkanı Opr. Dr. Galip Vidinlioğlu’nun talimatıyla hazırlanan ve TEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne sunulan Güneş Enerji Santralleri (GES) projesi onaylandı.
Kastamonu Belediyesi’nin elektrik giderinde yüzde 30 tasarruf sağlayacak olan GES projesi için 6 Milyon TL’lik yatırım yapılacak.
Kastamonu Belediyesi tarafından 2019 yılının son haftasında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’nün 34783 sayılı yazısı gereğince Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğüne kontrol ve onay için ‘Kastamonu Belediye Başkanlığı İtfaiye Binası GES Projesi’, ‘Kastamonu Belediye Başkanlığı Geçici Hayvan Bakımevi Tesisi GES Projesi’, ‘Kastamonu Belediye Başkanlığı Dış Hizmet Birimleri Kampüsü GES Projesi’ sunmuştu.
Kastamonu Belediyesi hizmet binalarının çatılarına güneş panelleri kurularak elektrik üretimi hedeflenen yaklaşık 6 milyon TL’lik yatırım olan Güneş Enerji Santrali projesi, Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun ‘Akıllı Şehir’ projesinin de bir ayağını oluşturuyor.
Başkan Vidinlioğlu’nun yakından takip ettiği ve Ankara ziyaretlerinde hızla hayata geçebilmesi adına gerekli görüşmelerini yaptığı projenin 2020 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

“Yatırım Kısa Sürede Kendini Amorti Edecek”
Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “2019 yılının son haftasında kamuoyumuzla GES projemizi TEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne sunduğumuzu paylaşmıştık. Ankara ziyaretlerimizde konuyu yakinen takip ettik, gerekli görüşmelerimizi yaptık. Projenin belediyemiz ve şehrimiz için önemine değindik. Görüşmelerimiz olumlu sonuçlandı ve sunduğumuz proje hızla onaylandı.
Çok deneyimli başkan yardımcılarımız ve proje ekibimiz var. Bu doğrultuda projemizi biran önce tamamlamak istiyoruz” dedi.
Yenilene bilir enerji projelerine bir hayli fazla önem verdiğini de dile getiren Başkan Vidinlioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yeni İstihdam Alanı Da Oluşturacak”
Belediyemizin aylık çok ciddi bir elektrik gideri var. Onayını aldığımız projemizi tamamladığımızda elektrik giderinde aylık yüzde 30’luk bir tasarruf bekliyoruz. Ayrıca yine elektrik Güneş Enerji Panelleri tarlası kurmayı hedefliyoruz. Burada üretim yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte fazla enerjiyi ise satacağız. Belediyemize ayrıca projemiz ile elektrik enerjisi tasarrufunun yanında gelir de getirmiş olacağız. Tabi ki bu süreç yeni istihdam imkanı da sağlayacak.