BAYRAMİÇ ÜRETEN KADIN PAZARI

Bayramiç Belediyesi, ilçe merkezinde bulunan ve yenileme çalışması yaptığı Özgürlük Parkı’nda kadın üreticiler için satış noktaları oluşturdu.

Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Başkan Yardımcısı Ahmet Karadeniz ve Zabıta Amiri Erol İşcen nezaretinde gerçekleşen toplantıda, süreçle ilgili kadın üreticilere bilgi verildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkanı Mert Uygun, “Belediyemiz öz kaynaklarını kullanarak yepyeni bir görünüme kavuşturduğumuz Özgürlük Parkı’nı üretici kadınlarımız için merkez haline getirmek istiyoruz. Bayramiç merkez veya çevre köylerde hem gıda hem de elişi ürünleri üreten ama bunu pazarlayacak alan bulamayan kadın üreticilerimiz için satış noktaları oluşturduk. Kadınlarımızın el emeğini ortaya çıkarmak, parkımızın dört bir yanında onların birbirinden güzel ve değerli ürünlerini sergilemek, burada yaptığımız yenileme çalışmasına anlam katacak.” dedi.

Açılışa Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP Bayramiç İlçe Başkanı Emin Fidan, İYİ Parti Bayramiç İlçe Başkanı Ziya Erol, Millet İttifakı’nı oluşturan CHP ile İYİ Parti mensupları ve STK başkanlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun projenin çıkış noktasını anlattı. Başkan Uygun, “Öncesinde bu alan, taşlarla kaplı, ticari bir alandı. Belediye olarak şehrin merkezinde, yeşil alanların artmasına ihtiyacımız olduğunu hissettik ve projeye başlama kararı verdik. Bir de bu proje kapsamında, seçim öncesi vaatlerimizden birini, kadınlara yönelik istihdam sözümüzü, yerine getirmek istedik ve projeye Bayramiç Üreten Kadın Pazarı’nı dahil ettik. Maalesef pandemi süreci, sözlerimizi tutma yolunda zamanımızdan biraz çalmış oldu. İnşallah pandemi süreci sonlanır da üreten belediye olmaya devam ederiz. Bu proje üzerinden sosyal medyadaki bazı eleştirilerle yolsuzluk algısı yapıldı, iftiralar atıldı. Burada İDA Kahve, tuvaletlerin çatısı, kapısı ve 4 satış noktasının sadece demir işçiliği yerel firmalar, geriye kalan işlerin yani yapılan işçiliğin yüzde 90’ı belediye personelimiz tarafından yapılmıştır. Lütfen emeğe biraz saygınız olsun. Halbuki her seferinde söylüyorum: Bize sorun, bilgi vermiyorsak mücadele edin, diye. Ben sözlerimi bitirmeden önce bu projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu. Ardından protokol üyeleri ve üretici kadınlar, pazarın açılış kurdelesini kesti. Açılışa katılanlar ilgiyle pazarı dolaştı.