2. İNEGÖL TEKNOLOJİ FESTİVALİ

Gençlerin teknolojiye olan ilgisini, yerli ve milli teknoloji hamlesi doğrultusunda eğlenceli platformlar aracılığı ile daha da artırmak için 20-23 Ağustos tarihlerinde dolu dolu bir (4) gün de İnegöl 2. Teknoloji Festivali’ni başarı ile gerçekleştirdik.

Türkiye’de bu festival kurgusunu 2019 yılında 1397 Belediye arasında ilk uygulayan Belediyeyiz. Normal şartlarda 2021 yılında 3.sünü düzenleyecekken pandemi sürecinden dolayı 2020 yılında 2. sini düzenleyemediğimiz festivalimizi gerçekleştirmek bir yıl gecikmeli de olsa nasip oldu. Festivale 40 ilden, 50 kurum kuruluş ve 5000 yarışmacı katıldı.

13 Kategoride Yarışmalar Yapıldı

Festivalimiz kapsamında (4) gün boyunca (13) kategoride yarışma düzenlendi. Drone Yarışması, Robot Yarışması, Model-Maket Uçak Yarışması, Roket Yarışması, Müzik Yarışması, Crawler Yarışması, Kağıt Uçak Yarışması, Fikir Kürsüsü Yarışması, Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması, Akıl Oyunları Yarışması, Grafiti Yarışması, Maske Tasarım Yarışması, Sıfır Atık Materyal Tasarımı Yarışması olmak üzere 13 ayrı kategoride yarışmalar düzenlendi. Yarışmacılar yarışma başvurularını www.inegolunfikri.com adresinden gerçekleştirdi.

Etkinlikler

Festival alanında: Proje Sunumları, Ödüllü Teknik ve Sosyal İçerikli Yarışmalar, Planetaryum, Teleskop, Kafe, VR Sanal Gerçeklik Alanı, Dijital Hatıra Fotoğraf Alanı, sahne Aktiviteleri (Konser, Kariyer Söyleşileri), gibi birçok etkinlik gerçekleştirmiştir.

Festivalin Gelişim Süreci

  • Yarışmalar kapsamında verilen ödül miktarı 22.500,00 TL’den 50.000,00 TL’ye yükseltilmiştir.
  • Yarışma kategorisi 8’den 13’e çıkartılmıştır.
  • Festival alanı 1500 m2’den 5.000 m2’ye yükseltilmiştir.
  • Yerel grupların sahne aldığı konser kurgusu yerine ulusal sanatçılar belirlenmiştir.
  • Kariyer söyleşileri kapsamında gençlerin sempati duyduğu daha popüler kişiler tercih edilecektir.
  • Reklam ve tanıtım bütçesi artırılmıştır.
  • Yaz ayı sıcakları düşünülerek kapalı ve açık alan yarışma alanı alternatif oluşturulmuştur. Festival alan açılış saatimiz (2) gün 15.00, (2) gün 17.00 şeklindedir.
  • Bilinirlik düzeyi yüksek festival alanı tercih edilmiştir.
  • Teknolojik çalışmaların sergileneceği stant(kurum/kuruluş) sayımız (50) olacaktır. Bu sayı bir önceki festivalimizde (26)’ydı.

Konser-Kariyer Söyleşileri

Festival kapsamında. Doğukan Manço, Yener Çevik, Catwork ve Ekin Uzunlar konser verirken, Can Gürsu, Nagehan Alçı, Aziz Kömürcü ve Şevki Yılmaz “Kariyer Söyleşileri” ile katılımcılarla bir araya geldi. Festival sürecinde (4) gün boyunca (60) alan görevlisi ve (60) hakem olmak üzere toplam (120) kişi görev almıştır.