Kent ve Başkan;

Şehir yaşamının, şehirleşmenin bir yaşam kültürüne dönüştüğü günümüzde ayrılmaz bir bütünün iki parçası, terazinin iki kefesi. Dengeli bir şehirleşme için donanımlı, kararlı, cesur, ileri görüşlü, hayal kurabilen, üretken bir başkan ile katılımcı, sahiplenen, sağduyulu, bilinçli, talepkâr ve destekçi bir kent toplumunu terazide dengelemek şart. Kent ve Başkan Dergisi işte bu noktadan çıktı yola. Türkiye kentlerinin başkanları ile yaşadıkları değişimi, gelişimi okurlarıyla paylaşmak için, paylaştıkça çoğalan hayaller, çabalar, gayretler ve belki en önemlisi memleket sevdası için…

31 Mart 2019 günü Türkiye’de 1397 isim seçilerek “belediye başkanı” oldu. Mazbatasını aldı. Makamına geçti, 5 yıllığına. Kimi isim zaten tecrübeliydi, belediye başkanlığını devam ettirdi; kimi isim de ilk defa aldı bu unvanı. Ne demekti “belediye başkanı” olmak?

Kimler belediye başkanı olabilirdi? Okulu, eğitimi en azından bir ön hazırlığı var mıydı? Hayır. Yaşamı boyunca çantasında biriktirdiklerinden, memleketine duyduğu sevdasından, hayallerinden ve hizmet aşkından başka hiçbir şeyi olmaz belediye başkanlarımızın. Bir başka ifade ile ‘kendi’lerinden başka. Tüm bu sahip olduklarını hemşerilerine yansıtabildikleri ölçüde oy alır, hayata geçirebildikleri, belediyeciliğe ve kent yönetimine yansıtabildikleri ölçüde görevde kalırlar.

Kent ve Başkan Dergisi olarak; Belediye başkanlarımız hayallerini, hedeflerini ne ölçüde hayata geçirebiliyor? Belediye başkanlarımızın hedefleri ve idealleri kent sakinlerince ne ölçüde kabul görüyor, hayaller ve ihtiyaçlar ne derece uyuşuyor? Başkanın icraatları ne ölçüde destekleniyor, kent insanınca ne kadar sahipleniliyor? Bu sorulara cevap bulmak adına gerçekleştirdiğimiz oylama neticesinde halkın kullandığı oylarla Kent & Başkan Ödülleri sahiplerini buluyor.

2022 Yılı Ödül Töreni

Türkiye belediyeciliğinin zirvesi Kayseri’de yükseldi. www.kentvebaskanodulleri.com’da tüm Türkiye belediyelerinin, projeleriyle oylanmasının ardından ödüller 19 Ağustos’ta Kayseri’de, Ommer Otel’de Kent & Başkan 2022 Ödül Töreni’nde Kayseri’de sahiplerini buldu.
 
incele

2021 Yılı Ödül Töreni

Tüm Türkiye’yi kapsayan online anket sonuçlarına göre ödül almaya hak kazanan büyükşehir, il, büyükşehir ilçe, ilçe ve belde belediye başkanları Malatya’da düzenlenen ödül töreni ile ödüllerini aldı.

incele

2018 Yılı Ödül Töreni

Ödül almaya hak kazanan belediye başkanlarımız ile Türk Belediyeciliğinin ve yerel yönetimlerimizin gelişimi, güçlendirilmesi için çalışan birbirinden önemli ve seçkin ismini Kent & Başkan Ödülleri – 2018’de diriliş ve kuruluşun şehri Bilecik’te buluşturduk.

 
incele