Kent ve Başkan;
     Şehir yaşamının, şehirleşmenin bir yaşam kültüre dönüştüğü günümüzde ayrılmaz bir bütünün iki parçası, terazinin iki kefesi. Dengeli bir şehirleşme için donanımlı, kararlı, cesur, ileri görüşlü, hayal kurabilen, üretken bir başkan ile katılıma sahiplenen, sağduyulu, bilinçli, talepkâr ve destekçi bir kent toplumunu terazide dengelemek şart. Kent ve Başkan Dergisi işte bu noktadan çıktı yola. Türkiye kentlerinin başkanları ile yaşadıkları değişimi, devinimi, gelişimi, şehirleşmelerini; sayfalarında okurlarıyla paylaşmak için, paylaştıkça çoğalan hayaller, çabalar, gayretler ve belki en önemlisi memleket sevdası için…

     31 Mart 2019 günü Türkiye’de 1397 isim seçilerek “belediye başkanı” oldu. Mazbatasını aldı. Makamına geçti, 5 yıllığına. Kimi isim zaten tecrübeliydi, belediye başkanlığını devam ettirdi; kimi isim de ilk defa aldı bu unvanı. Ne demekti “belediye başkanı”?

     Kimler belediye başkanı olabilirdi? Okulu, eğitimi en azından bir ön hazırlığı var mıydı? Hayır yok. Yaşam boyunca çantasında biriktirdiklerinden, memleketine duyduğu sevdasından, hayallerinden ve hizmet aşkından başka hiçbir şeyi olmaz belediye başkanlarımızın. Bir başka ifade ile ‘kendi’lerinden başka. Tüm bu sahip olduklarını hemşerilerine yansıtabildikleri ölçüde oy alır, hayata geçirebildikleri, belediyeciliğe ve kent yönetimine yansıtabildikleri ölçüde görevde kalırlar.

     Kent ve Başkan Dergisi olarak; Belediye başkanlarımız hayallerini, hedeflerini ne ölçüde hayata geçirebildi? Belediye başkanlarımızın hedefleri ve idealleri kent sakinlerince ne ölçüde kabul gördü, uyuştu? Başkanın icraatları ne ölçüde desteklendi, kent insanınca ne kadar sahiplenildi? Sorularına cevap bulmak adına gerçekleştirdiğimiz oylama neticesinde halkın kullandığı oylarla Kent & Başkan Ödülleri sahiplerini buluyor.

 • 20212021 Yılı Ödül Töreni


  Tüm Türkiye’yi kapsayan online anket sonuçlarına göre ödül almaya hak kazanan büyükşehir, il, büyükşehir ilçe, ilçe ve belde belediye başkanları Malatya’da düzenlenen ödül töreni ile ödüllerini aldı.


 • 20182018 Yılı Ödül Töreni


  Ödül almaya hak kazanan belediye başkanlarımız ile Türk Belediyeciliğinin ve yerel yönetimlerimizin gelişimi, güçlendirilmesi için çalışan birbirinden önemli ve seçkin ismini Kent & Başkan Ödülleri – 2018’de diriliş ve kuruluşun şehri Bilecik’te buluşturduk.


parallax background
 

Bültenimize kayıt olarak bizden haberdar olun.


  Kent&Başkan Dergisi
  gdpr-image
  Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Veri Koruma Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
  Devamını oku