2022 Kent&Başkan Ödülleri'ne Aday Projeler

Gösterilen sonuç sayısı: 6

Göster:
 • 6
 • 12
 • 24
 • 36
Filters
 • Pınarhisar’da uzun yıllardır kullanıma kapalı olan 200 metrekarelik balık hali, Pınarhisar Belediyesi’nin katkılarıyla onarılarak ‘aşevi’ haline getirildi. Pınarhisar’da ihtiyaç sahiplerinin ücretsiz sıcak yemeğe ulaşabileceği ‘aş evi’, eksiksiz donanımıyla faaliyete geçti. Gıda mühendisleri tarafından aylık olarak belirlenen menüde bir insanın günlük olarak tüketmesi gereken sağlıklı kalori miktarının hesaplanması ile menüler oluşturuluyor. Menülere uygun olarak uzman aşçılar tarafından hazırlanan yemekler sonrasında ihtiyaç sahipleri ile buluşuyor. Uzman aşçılar tarafından gerekli tüm sağlık ve hijyen koşullarına uyularak yapılan yemekler hazırlandıktan sonra yetkililer tarafından dağıtım aşamasına geçiliyor. Yemek dağıtımından 15 dakika önce elektronik sistemle bilgilendirilen ihtiyaç sahiplerinin sıcak yemeğe ulaşması sağlanıyor. Aşevi projesi sayesinde günlük 100 kişiye kadar sıcak yemek sağlanıyor.

 • Pınarhisar Belediyesi tarafından çiftçilerin tarımda faydalanacağı tüm donanıma sahip olan ‘Çiftçi Parkı Projesi’ hayata geçti. “Daha güzel bir Pınarhisar” sözüyle yola çıkan Talay, ilçeye yarar sağlayacak projelere bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz günlerde çiftçilerin sorunlarını dinleyen Talay, çiftçilere sorunlarını çözeceğine dair söz vermişti. Bunun üzerine İhsan Talay ve ekibi sorunlar üzerinde titiz bir çalışma yapıp ‘Çiftçi Parkı’ projesini hayata geçirdi. Talay, çiftçilerin isteklerini de dikkate alarak istedikleri bütün donanımı çiftçilere sağladı. 200 metrekare alana sahip olan 'Çiftçi Parkı'na 1700 metre uzaklıktan temiz su hattı çekildi, 16 metre karelik alana iki katlı su deposu ve makina dairesi yapıldı. Bunlarla birlikte su kesintisi sırasında çiftçilerin mağdur olmaması için 15 tonluk su deposu yapılan parka, üç ayrı alana temizlik ve dolum hattı ve zirai atık konteynırı da yapılarak çiftçilere tüm kolaylığı sağlayacak donanıma sahip hale getirildi. Başkan Talay, ‘Çiftçi Parkı’ ile ilgili yaptığı açıklamada; “Toprağı işleyen çiftçilerimizin, üretimin sürekliliğinin olduğu tarımın ülkemizde çok büyük ekonomik, sosyal ve stratejik bir önemi ve değeri var. Kalkınma yolunun tarımdan geçtiği ülkemizde, çiftçimizi güçlendirmek işleyişini kolaylaştırmak bizlerin asli görevidir. “Milli ekonominin temeli tarımdır” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü de göz önünde bulundurarak İlçemize çiftçi parkımızı kurduk. Çiftçi parkımız çiftçimize kolaylıklar sağlayacak donanımlara sahiptir. 200 metrekare alana sahip olan parkımıza; Kır çeşmesinden 1700 metre temiz su hattı çekildi. Çevre yolu geçiş güzergahına 100 metre 150 çelik çekme boru hattı döşendi. Kır çeşmesinde boşa akan suyu ana dereye bağladık. 16 metrekarelik alana 2 katlı su deposu ve makine dairesi yapıldı. Su kesintisi sırasında Çiftçilerimiz mağdur kalmaması için 15 tonluk su deposu konuldu. Suda iyi bir verim alınabilmesi için 10 bar çift dik motorlu ve 500 litrelik basınç tankı ile hidrofor sistemi kuruldu. 200 metrekarelik alana beton dökümü yapıldı. 3 ayrı temizlik hattı ve dolum hattı oluşturuldu. 3 adet temizlik pompası konuldu. Zirai atık konteyneri yapıldı. Aydınlatmalar, kamera sistemleri ve projektör ile çiftçi parkımızı hizmete açtık.”

 • Karesi Belediyesi’nin ekonomik gücünü arttırmak ve tasarruf edici çözümler bulmak için başlattığı çalışmalardan olan 1 MW gücündeki Güneş Enerjisi Santrali (GES) üretime devam ediyor. 4 yılda kendini amorti edecek olan santrali Karesi Belediyesi, 5 MW’ye çıkartmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ın projeleri arasında yer alan Güneş Enerji Santrali (GES) elektrik üretmeye başladı. Davutlar Mahallesi’nde 1 MW gücünde kurulan güneş enerji santrali 4 yıl boyunca belediye kasasından para çıkmadan kendi kendini amorti ederek, üretim yapacak. 4 yılsonunda ise elde edilmeye başlayacak olan gelir belediye kasasına kalacak. Karesi Belediyesi’ni kendi öz kaynaklarıyla hizmet verir hale getirmek için önemli adımlar atan Belediye Başkanı Dinçer Orkan gerek satın alma, gerekse de hibe yoluyla araç parkını güçlendirdi. Karesi Belediyesi iş araç sayılarına yenilerini kattı. Karesi Belediyesi, tasarruflarla bütçesini daha fazla hizmet odaklı kullanmak için çalışmalarını sürdürecek.


  Gelir Getirici Projeler Artacak

  Üretime başlayan GES’te incelemelerde bulunan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, “Belediyenin asli görevlerinin yanında gelir getirici hizmetlerde yapmak lazım. Çünkü belediyenin geliri ne kadar yüksek olursa halkına vereceği hizmeti daha fazla olur düşüncesiyle bu çalışmaları da yapmaya devam edeceğiz. Biz kalıcı ve çevreci bir sistem yaratmış oluyoruz. Bizim bu ve bunun gibi projeleri daha da arttırma gibi düşüncemizde var. Üretime başlayan GES 1 MW’lık bir projeydi. Bunu 5 MW çıkarma şansımız var. Enerji tesisimiz ileriki planlamada Karesi Belediyemize güzel bir gelir olacak. Buradan elde edeceğimiz gelir ile tesisin kurulum kredisini de ödemiş olacağız. Yaklaşık bir 4 yıllık süre içinde buraya harcanan gider, belediye kasasından çıkmadan ödenmiş olacak. Hep geleceği planlıyoruz. Güçlü ve güzel bir belediyemiz olsun istiyoruz” dedi.

   

 • Eruh Belediye Başkanı Cevher Çiftçi, Eruh’a daha temiz ve sağlıklı içme suyu temin etmek için tüm imkanlarını seferber ederek başlatmış oldukları “İçme Suyu Şebeke Hattı Yenileme” çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Eruh’ta 30 yıldır kronikleşmiş içme suyu problemini çözmek için kolları sıvayan Eruh Belediye Başkanı Cevher Çiftçi, hayata geçirdikleri İçme Suyu Şebeke Hattı Yenileme Projesi kapsamında ilçe genelindeki sık sık arızalara neden olarak insanların mağdur olmasına sebep olan içme suyu şebeke hattını yenilediklerini ve proje kapsamında yapımını sürdürdükleri içme suyu depoları ile Eruh’ta yıllardır kronikleşen en büyük sorunlardan biri olan içme suyu sorununu ortadan kaldıracaklarını söyledi. Proje ile ilgili bilgiler veren Eruh Belediye Başkanı Cevher Çiftçi; “İlçemizin yaklaşık 30 yıldır kronikleşmiş içme suyu problemini hamd olsun kalıcı şekilde çözmeye başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Altyapı projemizin hayata geçirilmesi için ilk kazmayı vurarak su depolarımızın yapımına başladık. İlçemizde 1978’de içme suyu altyapısı yapılmıştı. Artık sağlıklı ve elverişli bir içme suyu değildi. Dağıtımlar çok adaletsiz yapılıyordu. Kısacası suya hakim değildik. Bir mahalleye 24 saat su gidiyordu, bir mahalleye hiç gitmiyordu. Geçen sene itibariyle ihaleye çıktık. İller Bankası ihaleyi yaptı ve arkadaşlar gelip başladı. Geçen sene itibariyle bütün kazı çalışmalarını bitirdik. İlçe merkezine 30 kilometre su kazımı yaptırdım. Altyapı çalışmaları kapsamında şehir içi içme suyu şebekesi ve 2 adet su depolarıyla birlikte %70 fiziki olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarımızı en kısa sürede tamamlayıp ilçemizin içme suyu altyapısını tamamen yenileyecek ve ilçe halkımıza daha sağlıklı bir içme suyu kullanma imkânı sağlayacağız.” dedi.

 • Akhisar’da sokak hayvanlarına yönelik birçok farklı noktada yemleme çalışmalarını sürdüren Akhisar Belediyesi, sokak hayvanları için yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Şehirdeki park ve yeşil alanlara yerleştirilen 'Mamamatik' otomatları ile minik dostlar bu kış mama ve su bulmakta zorlanmayacak, aynı zamanda plastik şişelerin doğaya zarar vermesi engellenecek. Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte sokakta su ve yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarını düşünen ve bu kapsamda yenilikçi projelerden birini daha hayata geçiren Akhisar Belediyesi, güneş enerjisiyle çalışan, mamamatik otomatlarını ilk etapta Akhisar Belediyesi hizmet binası önüne ve Hüsnü Kahraman Kültür Parkı Gölet Alanına noktalarına yerleştirildi. Hem sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını giderilirken hem de doğaya zararlı plastik atıklarının geri dönüşüme kazandırılacağının belirten Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Şehrimizde iki noktada deneme amaçlı başlattığımız “Mamamatik” uygulaması ile sokakta yaşayan can dostlarımızın yiyecek ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda da doğaya zararlı plastik atıkları geri dönüşüme kazandırıyoruz. Çünkü Akhisar hepimizin yaşam alanı. Önümüzdeki günlerde mamamatiklerimizin sayısını arttıracağız. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

 • Akhisar Belediyesi, çocukları sağlıklı ve güvenli sütle buluşturmak amacıyla ‘Süt Kuzusu’ projesini hayata geçirdi. Akhisar Belediyesi’nin çocukları sağlıklı ve güvenli sütle buluşturmak amacıyla hayata geçirdiği Süt Kuzusu Projesi 2020 yılı Ekim ayı içerisinde başladı. En önemli yatırımın, geleceğimiz olan çocuklara yapılan yatırım olduğuna dikkat çeken Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, proje ile ilgili; “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza yatırım yapmaya ve onların sağlıklı büyümeleri için çalışmaya devam ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz ‘Süt Kuzusu’ projesi ile Akhisar’ımızdaki 1-5 yaş arası çocuklarımıza her ay düzenli olarak süt dağıtımı yapıyoruz. Akhisar Belediyesi ile Köy Kooperatifleri Manisa Birliği arasında yapılan protokol kapsamında hem bölgemizdeki süt üreticilerini ve kooperatifleri destekleyerek kırsal kalkınmaya destek oluyoruz, hem de çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için önemli bir yere sahip olan sütü, ihtiyaç sahibi çocuklarımıza ulaştırıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kent&Başkan Dergisi
gdpr-image
Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Veri Koruma Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Devamını oku